Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny, objawy, pielęgnacja

tradzik-mlodzienczy.jpg

Trądzik młodzieńczy, inaczej zwany pospolitym, występuje u osób w wieku dojrzewania. Ta zmora nastolatków wymaga odpowiedniego leczenia, pielęgnacji oraz zmiany diety, ponieważ nieleczona prowadzi do stałych zmian widocznych na skórze. Jakie składniki aktywne wspierają walkę z tego rodzaju niedoskonałościami? Które kosmetyki są warte uwagi?

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to choroba skóry występująca u młodych ludzi między 11 a 18 rokiem życia. Głównym winowajcą są zmiany hormonalne towarzyszące nastolatkom w wieku dojrzewania. Tego rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu powodują pobudzenie pracy gruczołów łojowych. Nadmierne wytwarzanie łoju w połączeniu z rogowaceniem skóry doprowadza do zamknięcia ujścia gruczołów łojowych, co sprawia, że tworzy się tzw. zaskórnik. Gdy skolonizują go bakterie, powstaje stan zapalny w postaci czerwonych i bolesnych krost. 

Objawy trądziku młodzieńczego

Pierwszym symptomem trądziku młodzieńczego są zaskórniki na twarzy (głównie w okolicy nosa) i plecach. Które w wyniku toczącego się na skórze stanu zapalnego rozprzestrzeniają się na pozostałe części ciała, np. ramiona. Skóra jest wtedy bolesna oraz zaczerwieniona. Trądzik młodzieńczy może przybrać także formę wykwitów zapalnych, a więc grudek bądź krotek zlokalizowanych przede wszystkim na twarzy, ale również na plecach i klatce piersiowej. Każda zmiana wymaga natychmiastowego leczenia oraz pielęgnacji, np. specjalnymi kosmetykami do pielęgnacji cery trądzikowej.

Przyczyny trądziku młodzieńczego 

pianka-do-mycia-twarzy-nawilzajaca.jpg

Główną przyczyną trądziku u młodych osób jest burza hormonów. U chłopców za niedoskonałości na skórze odpowiedzialne są androgeny, a u dziewcząt — estrogeny. U nastolatek spadek tego hormonu przed miesiączką nasila objawy. Wówczas skóra pokrywa się większą ilością niechcianych krost. Innymi czynnikami powodującymi trądzik są: zła dieta, stres, alergie pokarmowe, źle dobrany skład preparatów do pielęgnacji skóry oraz niepoprawny sposób jej oczyszczania.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Diagnoza trądziku młodzieńczego zawsze powinna być postawiona przez dermatologa. A sposób leczenia dobrany w zależności od przyczyny, wyników badań, rodzaju zmian skórnych oraz ich nasilenia. Jest jednak kilka ogólnych zasad, których powinny przestrzegać osoby zmagające się z wykwitami.

Oczyszczanie

Przede wszystkim trzeba regularnie wykonywać oczyszczanie skóry. Ważne, by kosmetyk do tego przeznaczony nie zawierał alkoholu i SLS, gdyż oba te składniki mogą powodować podrażnienie błon śluzowych, wysuszać, a nawet wywoływać alergie oraz AZS. Formuły stworzone na bazie produktów pochodzenia naturalnego zregenerują i odżywią skórę w bezpieczny sposób. Dlatego idealne do mycia cery są m.in. delikatne pianki, w których występują np. betaina oraz aloes łagodzące działanie detergentów oraz nawilżająca woda różana zapewniająca skórze odpowiedni poziom pH.

red-fruits-krem.jpg

Nawilżanie

Niemniej ważne jest nawilżanie. W tym celu idealnie sprawdzą się kremy i balsamy na bazie owoców niezawierające alergenów, np. krem Lynia Red Fruits o lekkiej konsystencji. Zawarte w nim wyciągi z truskawki, maliny i jeżyny oraz substancje odżywcze, takie jak olej z pigwy, winogron, słodkich migdałów, witamina E, D-pantenol i masło shea głęboko nawodnią skórę.

Demakijaż

booster-oily-skin-cera-tlusta.jpg

W pielęgnacji skóry trądzikowej istotny jest też demakijaż. Przeznaczone do niego kosmetyki nie tylko oczyszczają cerę, lecz także ją nawilżają, odżywiają i regenerują. Dobrym wyborem będzie więc np. olejek hydrofilowy Lynia. Zawarty w nim skwalan działa nawilżająco oraz łagodząco, olej ze słodkich migdałów odżywia i pozwala utrzymać równowagę lipidową skóry. Witamina E chroni warstwę lipidową naskórka, zwiększając jego elastyczność oraz miękkość.

Złuszczanie

Mając cerę trądzikową, warto poświęcić czas na złuszczanie skóry, gdyż martwe komórki naskórka utrudniają wydalanie łoju, doprowadzając do tworzenia się zaskórników. W tym celu idealnie sprawdzi się m.in. tonik żelowy, który ma w swoim składzie kwas migdałowy, zmniejszający grubość warstwy rogowej skóry. A także glukonolakton, czyli naturalny antyoksydant przyśpieszający regenerację naskórka. Zawarty w nim kwas hialuronowy nadaje cerze jędrność, D-pantenol łagodzi podrażnienia, a niacynamid reguluje produkcję sebum. 

maska-z-kwasem-salicylowym.jpg

Należy pamiętać też o stosowaniu kosmetyków antybakteryjnych, które oprócz witaminy B i E, glukonolaktonu, niacynamidu oraz łagodzących i rozświetlających olejków, powinny mieć w swoim składzie składniki oczyszczające, działające przeciwtrądzikowo, zmniejszające ilość zaskórników, np. kwas szikimowy, azeloglicyna, olej z tamanu i wiśni czy ekstrakt z szałwii oraz mięty. Można je znaleźć m.in. w boosterze Oily/Acne Skin. W walce z trądzikiem pomaga również maska z kwasem salicylowym 2%, mającym zdolność przenikania w głąb mieszków włosowych, a więc zapobiegania zaskórnikom.

Walka z trądzikiem jest trudna, żmudna i pełna wyrzeczeń. Zmiana stylu życia oraz systematyczna pielęgnacja odpowiednio dobranymi preparatami sprawi, że skóra będzie dobrze wspierana w odzyskaniu blasku oraz gładkości.

Poprzednie wpisy

Podróże upiększają

Zwiedzamy, poznajemy, smakujemy. Jednak odkrywanie nowych światów to nie tylko historia, zabytki, cuda natury i wyjątkowe