/
Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Aminokwasy, peptydy, białka – charakterystyka i rodzaje

aminokwas.jpg

Łatwo pogubić się wśród mnogości bezproblemowo dostępnych na rynku substancji kosmetycznych, które występują pod różnymi enigmatycznymi nazwami. Nie trzeba jednak znać zaawansowanej chemii, aby zrozumieć, jaki mają wpływ na cerę. Aminokwasy, peptydy i białka to składniki, które pod różnymi nazwami pojawiają się w rozmaitych formułach, aby dostarczyć cerze określone korzyści. Jak dobrze wiadomo, białko stanowi naturalny budulec w przypadku struktur komórkowych, a więc jego niedobory wiążą się z ubytkami, powstawaniem zmarszczek itp. Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki zawierające takie składniki? Czym różnią się od siebie aminokwasy, białka i peptydy? Czego warto szukać w składach kosmetyków?

Aminokwasy w kosmetyce – co warto o nich wiedzieć?

Aminokwasy, czyli kwasy aminowe to związki organiczne złożone z węgla, azotu, tlenu, wodoru oraz łańcucha bocznego o różnych nazwach zwyczajowych. W ludzkim organizmie pojawiają się zarówno w wersji niebiałkowej, jak i białkowej. To właśnie ta druga stanowi składnik niezwykle ważnej substancji budulcowej. Cenne aminokwasy znajdują się na przykład w strukturach roślin. Zarówno te pozyskiwane naturalnie, jak i chemicznie są z powodzeniem wykorzystywane w kosmetyce. Jednocześnie wchodzą w skład peptydów (w mniejszej ilości) oraz białek.

Peptydy w pielęgnacji cery – jakie są ich rodzaje i funkcje?

Peptydy kosmetyczne to substancja, która od pewnego czasu robi prawdziwą furorę na rynku pielęgnacyjnym. Nie bez przyczyny – przypisuje się jej naprawdę wspaniałe właściwości, znajdujące potwierdzenie w praktyce. Wyróżnia się trzy rodzaje o rozmaitych funkcjach.

Neuropeptydy – ich zadaniem jest hamowanie skurczy, a co za tym idzie – delikatne ograniczanie powstawania zmarszczek mimicznych. To substancja, którą porównuje się działaniem do bezinwazyjnego i łagodnego botoksu, doskonała w przypadku cery starzejącej się, wymagającej regeneracji oraz uzupełnienia struktury.

Peptydy transportujące to składniki, dzięki którym inne substancje aktywne – na przykład nawilżające czy też stymulujące syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego – są przenoszone w głąb skóry, zapewniając jej lepszy poziom odżywienia. Wspomagają dezaktywację wolnych rodników oraz są rozpuszczalne w wodzie.

Peptydy sygnałowe z kolei odpowiadają za syntezę procesów naprawczych, takich jak aktywacja kolagenu i elastyny, a także gojenie się ran lub podrażnień. Sygnalizują komórkom konieczność podjęcia takich działań.

Peptydy jako naturalny budulec skóry – jakie mają właściwości?

Jak można zauważyć, peptydy w kosmetykach wykazują działanie precyzyjne i kierunkowe, dlatego też z powodzeniem wykorzystywane są jako składniki aktywne w produktach o kierunkowym działaniu. Najczęściej jednak można spotkać je w kosmetykach, których zadaniem jest optyczne odmłodzenie skóry. Działania wszystkich trzech popularnych rodzajów peptydów kumulują się w postaci dostarczenia głębokim strukturom skóry niezbędnych składników, co zapewnia poprawę gęstości, ujędrnienie i wygładzenie zewnętrznej, widocznej warstwy cery, czyli redukcję zmarszczek.

Za sprawą działania zawartych w peptydach aminokwasów poprawia się też owal twarzy – jędrna oraz nawilżona skóra przestaje opadać, staje się dobrze napięta i elastyczna. Peptydy wspomagają także ujednolicenie kolorytu cery, rozjaśniając przebarwienia, wygładzając ją. Kompleksowa pielęgnacja, łącząca zastosowanie aminokwasów z dobrymi składnikami nawilżającymi oraz odżywczymi zapewnia pozytywne, długotrwałe efekty.

Kosmetyki regenerujące ze składnikami aktywnymi – na co warto zwrócić uwagę?

Jedną z cennych substancji, którą można zastosować w formulacjach kosmetycznych, jest Royal DNA peptyd, czyli wytwór zainspirowany mleczkiem pszczelim. Oprócz aminokwasów zawiera cukry, tłuszcze i witaminy z grupy B, a także składniki wykazujące działanie antybakteryjne. Royalaktyna aktywuje odnowę uszkodzonych struktur białkowych oraz syntezę nowych protein, zapewniając efekt regeneracji. Nowy naskórek jest świeży i gładki, a także wyraźnie rozjaśniony. To doskonały dodatek do kremów oraz serum naprawczych.

Neuropeptyd Syn®-Ake występujący podobnie jak wyżej wymieniona substancja w postaci roztworu wodno-glicerynowego to składnik zapewniający efekt łagodnego liftingu skóry. Powoduje jej wygładzenie i lepsze napięcie bez ryzyka podrażnienia.

Gdzie można znaleźć peptydy w gotowych formulacjach kosmetycznych? To składniki, które często dodaje się na przykład do kremów regenerujących do twarzy, takich jak Lynia krem z ceramidami i peptydami. Kompilacja Syn-Ake z kompleksem nawilżająco-odbudowującym Tri-Solve oraz odżywczymi dodatkami zapewnia efekt zamrożonego starzenia się skóry. Regenerujący krem pod oczy to z kolei doskonały wybór do pielęgnacji tego rejonu cienkiej i wrażliwej cery, gdzie często pojawiają się zmarszczki. Dodatek kofeiny potęguje efekt wygładzenia. 

Kosmetyki regenerujące z aminokwasami to doskonały wybór nie tylko do cery dojrzałej – to także świetne rozwiązanie prewencyjne. Warto wprowadzić je do codziennej pielęgnacji.

Poprzednie wpisy

Podróże upiększają

Zwiedzamy, poznajemy, smakujemy. Jednak odkrywanie nowych światów to nie tylko historia, zabytki, cuda natury i wyjątkowe