Ten tekst przeczytasz w 12 min.

Skóra mieszana – bez tajemnic cz.I

skora-mieszana.jpg

Największym wyzwaniem w pielęgnacji skóry mieszanej jest znalezienie równowagi pomiędzy strefą wymagającą mniej nawilżenia a strefą suchą, potrzebującą ochrony oraz uelastycznienia. Strategia zakłada delikatną bazę, a także możliwość warstwowego budowania nawilżenia — na policzkach więcej warstw lub ekstra produkt dla tej strefy (również na szyję i dekolt). Istotne są też substancje przeciwzapalne, ograniczające łojotok i hamujące skłonność do pozostawania śladów. Warto zadbać o punktowe, optyczne zwężanie porów oraz oczyszczanie ich z utlenionej treści.

Co sprawia, że określamy typ skóry mianem mieszanej? Etap pierwszy

Podstawową cechą, którą w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę podczas określania typu cery, jest ilość produkowanego sebum. Zastanów się nad poniższymi pytaniami — odpowiedz na nie zgodnie z prawdą:

  1. Czy po obudzeniu się widzisz warstewkę łoju na powierzchni skóry w strefie T, podczas gdy policzki są normalne lub suche?
  2. Po umyciu skóry jakimkolwiek kosmetykiem pojawia się na twarzy uczucie spięcia i naprężenia?
  3. Na bokach twarzy czujesz dyskomfort, który ustępuje dopiero po nałożeniu kremu?

Przyjrzyj się swojej cerze z bliska. Jeśli powierzchnia Twojej skóry na brzegach twarzy jest zwarta, przypomina i w dotyku brzoskwinię, a pory na nosie lub na skórze w okolicy policzków są wyraźnie rozszerzone, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że masz do czynienia ze skórą mieszaną.

Zastanów się też nad innymi czynnikami. Sprawdź, czy na Twojej skórze występują zaskórniki otwarte (mają postać małych, czarnych kropeczek — tak właśnie wygląda utleniony łój) w centralnej części twarzy. Przy cerze mieszanej często pojawiają się stany zapalne o bliżej nieokreślonym podłożu, a miejsce ich występowania nie jest sztywno określone. Dodatkowo możesz mieć jednocześnie rozszerzone pory na czole, łuszczące się suche skórki na skroniach, a także błyszczące czoło, które wymaga użycia matującego pudru. To wszystko można określić mianem typowych cech cery mieszanej.

Co sprawia, że określamy typ skóry mianem mieszanej? Etap drugi

Oczywiście musisz pamiętać, że współczesna dermatologia, kosmetologia i świadoma pielęgnacja zakładają dwustopniowe określenie typu skóry. Gratulujemy – pierwszy krok jest już za Tobą! Drugi jest związany z potrzebami i problemami skóry mieszanej, z którymi borykasz się każdego dnia. Na początku określ, czy Twoja skóra jest:

– mieszana, ze skłonnością do odwodnienia,

– mieszana i płytko unaczyniona,

– mieszana, z oznakami starzenia,

– mieszana, ze skłonnością do przebarwień,

– mieszana i wrażliwa,

– mieszana, z trądzikiem o różnym podłożu.

Jakich substancji warto szukać w kosmetykach dla skóry mieszanej?

Największym wyzwaniem w pielęgnacji skóry mieszanej jest znalezienie równowagi pomiędzy strefą wymagającą mniej nawilżenia a strefą suchą, potrzebującą ochrony oraz uelastycznienia. Strategia zakłada delikatną bazę, a także możliwość warstwowego budowania nawilżenia — na policzkach więcej warstw lub ekstra produkt dla tej strefy (również na szyję i dekolt).

Istotne są też substancje przeciwzapalne, ograniczające łojotok i hamujące skłonność do pozostawania śladów. Warto zadbać o punktowe, optyczne zwężanie porów oraz oczyszczanie ich z utlenionej treści. Uzyskasz to poprzez zastosowanie substancji, takich jak:

– kwas hialuronowy – zawarty w skórze jest jednym z jej najważniejszych składników. Wiążąc wodę w naskórku, zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz nadaje skórze elastyczności i sprężystości. Ponadto utrzymuje wodę w organizmie oraz poziom płynu tkankowego zawartego w macierzy pozakomórkowej. Chroni skórę przed wysychaniem, a także wzmacnia jej właściwości ochronne. 

– trehaloza, dzięki swojemu potrójnemu działaniu, niweluje, a także odbudowuje uszkodzenia skóry wywołane odwodnieniem

– ekstrakt z tary (hydromanil) 

Oligosacharydy zawarte w płynie przenikają z zewnętrznej powierzchni warstwy rogowej do jej wnętrza, powodując tym samym akumulację nawilżenia oraz redukują łuszczenie się skóry. Działanie regulujące proces złuszczania naskórka, eliminuje warstwy zgrubiałych komórek, pozostawiając warstwę rogową spójną i elastyczną, ulepszając tym samym wygląd zewnętrzny skóry.

Hydromanil, dzięki swojej innowacyjnej strukturze i technologii produkcji, jest nowoczesnym, aktywnym produktem nawilżającym działającym jako Sekwencyjny System Zaopatrywania skóry w małe cząsteczki substancji nawilżających, co w rezultacie daje nam uniwersalne działanie nawilżające: natychmiastowe i długotrwałe.

– mocznik powoduje złuszczanie zrogowaciałych warstw naskórka. Zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej, dzięki czemu ułatwia przenikanie substancji biologicznie aktywnych. Zmiękcza, odświeża i uelastycznia skórę.

– skwalan to przeźroczysty i bezbarwny olej, będący substancją aktywną. Wzmacnia bariery lipidowe w głębi warstwy rogowej naskórka, ułatwia przenikanie przez skórę innych składników aktywnych, zmiękcza i uelastycznia naskórek, działa bakteriobójczo.

– śluz ślimaka zawiera wyjątkowo skuteczny i bogaty skład, który pobudza syntezę macierzy międzykomórkowej w celu restrukturyzacji skóry. Zwiększa jej elastyczność oraz zapewnia głębokie nawilżenie, łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza regenerację. Wpływa na poprawę kondycji cery.

– ekstrakt z ogórka – Ogórek jest warzywem bogatym w witaminy C i B oraz w minerały takie jak potas, wapń, sód i magnez. Dzięki bogactwu tych składników ekstrakt z ogórka może znaleźć zastosowanie w kosmetykach chroniących integralność skóry i włosów przed procesami utleniania. Dodatkowo wygładza on skórę oraz wspomaga rozjaśnianie plam i piegów. Działa odmładzająco na skórę.

– niacynamid reguluje poziom nawilżenia skóry oraz zwiększa jej elastyczność. Rozjaśnia przebarwienia posłoneczne oraz zapobiega powstawaniu kolejnych.W produktach dla skóry trądzikowej powoduje zmniejszenie syntezy sebum w gruczołach łojowych oraz redukuje powstawanie zaskórników, zwęża ujście gruczołów łojowych.

– azeloglicyna posiada działanie antybakteryjne, antytrądzikowe i regulujące sebum – zmniejsza ilość mikroziarniaków i wewnątrzmieszkowych bakterii propionowych oraz redukuje wolne kwasy tłuszczowe w sebum skóry, nie zmniejszając zarówno jakości, jak i składu sebum lub morfologii gruczołów łojowych.

– kwasy (AHA i BHA) – kwasy hydroksylowe w wyższych stężeniach wpływają także na skórę właściwą, zwiększając produkcje składników odpowiedzialnych za wiązanie wilgoci w skórze, włókien kolagenu i elastyny. 

  • Kwasy AHA to kwas owocowy. Wykorzystywany jest w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych, jednak może być też stosowany w domu jako składnik kosmetyków DIY. Najpopularniejsze z nich to m.in. kwas migdałowykwas mlekowykwas glikolowy, kwas jabłkowy, kwas winowy.
  • Kwasy BHA rozpuszczają kreatynę wchodzącą w skład skóry. Oznacza to, iż poluźnia komórki, dzięki czemu martwy naskórek się złuszcza. Oprócz tego związek ten oddziałuje na pory, a co za tym idzie — wspomaga walkę z zaskórnikami. Najpopularniejszym kwasem BHA jest kwas salicylowy pozyskiwany z kory wierzby lub brzozy.

– cynk to przeciwutleniacz, jest niezbędny do syntezy DNA i białek

– algi morskie – są źródłem witamin, minerałów i mikroelementów łatwo przyswajalnych przez organizm człowieka – oraz produkty je zawierające tj. maskialgi sproszkowane lub w postaci kompleksu z alg

Poprzednie wpisy

Cera sucha bez tajemnic cz. II

Pielęgnacja cery suchej opiera się przede wszystkim na nawilżeniu oraz dogłębnej regeneracji. Czy wiesz, jak dobrać odpowiednie